V minulosti plnili ploty najmä ochrannú funkciu–úlohou bolo znemožniť neželaným osobám vstup do majiteľového malého kráľovstva. Váha sa prikladala v prvom rade účelovosti stavby, prevedenie tu nebolo až tak podstatné.

Situácia sa však mení. Ochranu nám už zabezpečujúiné, spoľahlivejšie systémy a samotný plot sa tak stáva hlavne záležitosťou dizajnu, prípadne nám vytvára potrebné súkromie a chráni nás pred pohľadmi zvedavých susedov.A keďže plot je to prvé, čo okoloidúcemu padne do oka, mali by ste si na jeho výbere dať záležať. Ako pri všetkom, aj tu však existuje mnoho rôznych druhov... ako si vybrať ten správny?

V prvom rade sa treba zamyslieť nad požadovanou výškou. Ak má plot iba decentne oddeľovať jednotlivé pozemky, obľúbenou je výška 50 až 60 centimetrov. Ak vlastníte psa, odporúčame plot aspoň 150 cm, a absolútne súkromie získate s výškou nad 190 cm. Pozorne si však prečítajte vyhlášku vášho mesta či dediny, pretože maximálnu výšku regulujú práve oni (zvyčajne sú to 2 metre).

Každý plot, odhliadnuc od jeho typu, musí byť kvalitne ukotvený v podklade – a pri svahovitých pozemkoch to platí dvojnásobne. Ak ste to nikdy nerobili, alebo si na to sami netrúfate, odporúčame vám zavolať si na túto prácu odborníkov. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na jednotlivé typy plotov:

Montáž oplotenia na kľúč

Živý plot:
Živým plotom nazývame rad husto vysadených rastlín, ktoré pre váš pozemok tvoria dokonalú prírodnú ochranu. Pokladá sa za jeden z najstarších typov oplotenia, avšak jeho veľkou nevýhodou je, že kým vám vyrastie do požadovanej výšky a zhustne, počkáte si 4 až 5 rokov. Každú vymrznutú alebo uschnutú drevinu treba ihneď nahradiť, a tiež ho musíme pravidelne strihať. Nemožno mu však uprieť, že živý plot je jednoducho najekologickejším plotom na svete.

Drevo:
Drevený plot krásne vynikne na chalupe alebo pri dome v horách či na vidieku, do mesta sa však veľmi nehodí. Oproti ostatným typom oplotenia má drevo krátku životnosť a keďže sa oň treba neustále starať a natierať ho, nie je to dobrá voľba pre tých, ktorí k tejto práci nemajú vzťah.

Drôtený plot:Kedy si jednoznačne najpoužívanejší typ oplotenia. Síce nie je dvakrát estetický, ale výhodou je jeho rýchla výstavba a prijateľná cena. Ak však zatúžite po súkromí, bude treba za investovať ešte do nepriehľadnej plachty, prípadne zaň vysadiť stromčeky či ťahavé rastliny

Kovaný plot:
Kovaný plot je hitom najmä v lukratívnych štvrtiach. Šikovný kováč vám na počkanie dokáže vyhotoviť naozaj krásne umelecké diela. Tento plot je vysoko nadčasový, no treba sa pripraviť aj na vyššiu cenu.

Kamenný plot:
Kameň je bez debaty neskutočne krásny, a to ani nezáleží na tom, či je murovaný, alebo len voľne uložený do klietok (tzv. gabionový plot). Ak je plot vyskladaný kvalitne, dokáže váš pozemok odhlučniť a ochrániť pred vetrom. Nevýhodou tohto typu oplotenia je snáď iba jeho cena (najvyššia z uvedených) a náročná montáž. Ak sa však doň rozhodnete zainvestovať, určite nebudete ľutovať.

Betónový plot:
Vďaka nízkej cene a rýchlej, nenáročnej montáži sa tento plot v našich končinách stáva čoraz viac obľúbenejším. S týmto oplotením máte bezpečie a pokoj od otravných susedov zaručené. Môžete si ho tiež dozdobiť rôznymi vzormi či kachličkami, fantázii sa medze nekladú.