Gabionový plot je pevná, pozinkovaná kovová „klietka“, plnená rôznymi materiálmi – najčastejšie však kameňom. Využíva sa na stavbu protihlukových stien, oporných múrov, reguláciu vodných tokov či na dekoračné účely. Podľa spôsobu realizácie ho môžeme rozdeliť na dva typy, a to sypané a ručne ukladané gabiony.

Pokým prvý spôsob je pomerne jednoduchý a časovo viac-menej nenáročný, prednosťou druhého je jeho bezchybný, úhľadnýlook. A ten docielite len trpezlivou mravčou prácou, ktorá, naopak, času zaberie viac než dosť. V nej sa budú určite vyžívať hlavne perfekcionisti, ale nepredbiehajme a poďme pekne po poriadku.Dnes si predstavíme oba typy montáže a spomenieme si ich výhody, nevýhody a približné cenové relácie, v ktorých sa výstavba pohybuje.

Sypané ploty: Ako už sám názov napovedá, sú vytvorené voľným sypaním kameniva do predpripravených gabionových konštrukcií či klietok, resp. košov. K tejto práci môžete využiť bager, obyčajné vedro, ale pokojne aj vlastné či susedove ruky.Ak vám však má oplotenie vydržať čo najdlhšie, zaobstarajte si kvalitný materiál – či už z hľadiska opornej konštrukcie, alebo samotnej výplne plota. Verte, že šetriť na kvalite sa v tomto prípade neoplatí, pretože pád takej cca dvojmetrovej steny, plnej ťažkých kameňov, môže okoliu spôsobiť naozaj rozsiahle škody. A o to určite nestojíte.

Montáž oplotenia na kľúč

Realizácia: Tak, ako pri väčšine typov oplotení, aj tu sa všetko začína zabetónovaním stabilizačných stĺpov, ktoré sú alfou a omegou celej stavby. Nezabúdajte, že čím vyšší plot chcete mať, tým hlbšie bude potrebné stĺpiky osadiť. Kvôli bezpečnosti odporúčame hĺbku 60 cm a viac. Samozrejme, terén musíte mať pripravený a zarovnaný tak, aby sa časom nezačal hýbať, pretože to môže výrazne narušiť statiku celého oplotenia. Na tom si treba dať záležať, pretože hlavným