Tehly sú z kvalitného, pevného materiálu. V každej lokalite sú špecifické tehly, ktorého dôvodom su viaceré faktory, ako napr. hlina či postup práce. Staré pálené tehly neboli vyrabané strojom, ale bola to ručná remeselná práca a preto dnes zažívajú renesanciu. Práve pre ich nerovný povrch a všetky ich malé nedokonalosti sa ľudom začali páčiť.

Ako je známe, tehly sú z kvalitného a veľmi pevného materiálu. Poznáme rôzne špecifické typy tehál, ktoré sa odlišujú použitou hlinou, alebo aj postupom práce pri ich výrobe, v závislosti od jednotlivých lokalít. Všetky staré pálené tehly však majú niečo spoločné- neboli vyrábané strojom. Vznikli poctivou ručnou remeselnou prácou, ktorá na nich zanechala nerovný povrch a malé nedokonalosti. Vďaka nim sú dnes veľmi obľúbeným dekoračným prvkom.

V súčasnosti sa niektoré firmy špecializujú na výrobu napodobenín starých pálených tehál. Aj keď sú to v mnohých prípadoch naozaj kvalitné napodobeniny, chýba im patina, ktorú si ľudia tak zamilovali a ktorá sa dá dosiahnuť len pôsobením času. Získať starú tehlu sa dá len jediným spôsobom, a to pri asanácii starých budov.

Ako sa dostať k starým tehlám?
Prvým variantom je možnosť kúpiť ich a následne si ich nechať priviesť. V tomto prípade získate už očistené staré tehly, ktoré sú pripravené na použitie. Druhý variant je komplikovanejší. V prvom rade musíte nájsť starý dom, ktorý sa búra. Následne sa musíte dohodnúť s búracou firmou, resp. s majiteľom domu na odpredaji, alebo darovaní tehál za odvoz. Okrem toho vás pri tomto variante čaká okrem hľadania aj čistenie tehál od spojovacieho materiálu. Pri vlastnoručnom čistení musíte rátať s tým, že určité percento tehál kvôli pevne držiacemu spojovaciemu materiálu zničíte. Po očistení tehál Vám vzniknú taktiež dodatočné náklady za umiestnenie spojovacieho materiálu na skládke odpadov.

Inžinierská činnosť

Ako čistiť tehly?
Aby ste dokázali poriadne očistiť staré tehly od spojovacieho materiálu, nepotrebujete nástroje za tisíce eur. Postačí Vám sekerka, dláto a kladivo. S týmito nástrojmi dokážete dať tehly do takmer pôvodného stavu. Na to, aby ste dosiahli pôvodný vzhľad tehly, musíte použiť kyselinu chlorovodíkovú. Tá vám pomôže odstrániť vápenaté časti z povrchu pálenej tehly. Pri práci s kyselinou vždy dodržiavajte všetky zásady bezpečnosti. Kyselina sa riedi v pomere 1:10. Po odmočení tehly bude potrebné ju ešte opláchnuť v čistej vode.

Nezabudnite na impregnáciu
Keďže je tehla z nasiakavého materiálu, treba ju dobre odizolovať od vlhkosti. Túto časť neodporúčame podceniť, či preskočiť. Môže sa Vám totiž stať, že Vám staré tehly nasiaknu vlhkosťou a počas zimného obdobia Vám popraskajú. Na trhu existuje mnoho prípravkov na impregnáciu starých tehál. Najznámejšie sú Lukofob a vodné sklo. Každý prípravok má svoj presný postup impregnácie, preto sa riaďte pokynmi výrobcu.

Koľko stoja staré tehly?
Ceny starých pálených tehál sa líšia v závislosti od regiónu Slovenska. Priemerná cena za klasickú starú pálenú tehlu sa na západnom Slovensku pohybuje v hodnote 0,33€/ks. Pokiaľ hľadáte len pár kusov, na internetových inzertných portáloch ich určite nájdete lacnejšie. Ak však potrebujete niekoľko paliet, odporúčame Vám využiť služby firmy, ktorá sa tým zaoberá. Môžete tak ušetriť náklady najmä za dopravu.

Ako stavať zo starých tehál?
Na internete môžete nájsť veľa článkov o tom ,ako si zo starých tehál postaviť napríklad múr, stĺp, alebo chodník. Nevyzerá to zložito a určite to zvládnete aj samy. Napriek tomu Vám však odporúčame vyhľadať na prácu skúsenejšieho murára. Keďže každá tehla nie je presne rovná, je ťažšie s týmto materiálom murovať a konečný výsledok bude určite vyzerať estetickejšie.

BONUS: Pokiaľ už máte niečo zo starých tehál postavené, alebo sa na to len chystáte- spravili ste jednu vec naviac. Zrecyklovali ste stavebný odpad, ktorý by inak skončil na skládke odpadov.