Jazierko je akýmsi tajným tromfom mnohých majiteľov záhrad. Kvetiny a altánky má už kdekto, ale čarovná vodná plocha uprostred zelene? To sa až tak často nevidí. Také jazierko na záhrade navyše opticky zväčšuje plochu, keďže odráža slnečné svetlo.

Jeho realizácia nie je až taká náročná, ako sa môže spočiatku zdať. Jazierko sa hodí ako na veľké záhrady, tak na menšie plochy, stačí vedieť, ako si to naplánovať. V tomto texte si teda spomenieme zopár praktických rád a tipov, ako pri jeho realizácií postupovať a na čo nezabudnúť.

Jazierko musí byť správne navrhnuté

Aj keď spomíname, že jazierko sa hodí aj do malej záhradky, neplatí to v každom jednom prípade. Ak je plocha naozaj miniatúrna, tak s tým nepohnete. Bohužiaľ. Netreba však disponovať obrovským pozemkom, na menšie jazierko postačí aj voľná plocha o veľkosti cca 25m2. Samozrejme platí, že čím viac miesta, tým lepšie.

V prvom kroku si teda musíte všetko rozvrhnúť priestorovo. Ideálne s plánom záhrady v ruke, na ktorom máte odmerané dispozície pozemku a presne tak viete, čo kam možno umiestniť. Myslite na to, že jazierko by vám rozhodne nemalo brániť v pohybe po záhrade a už vôbec nie blokovať určité jej časti. Je rozumné tiež si v pláne nechať nejakú rezervu pre prípad potreby, napríklad údržbu, čistenie a podobne.

Ďalej by ste si mali premyslieť, ako budete jazierko využívať. Budú v ňom plávať rybičky, rásť lekná, chcete si v ňom raz za čas schladiť nohy, alebo má mať čisto estetickú funkciu? Toto všetko vplýva na jeho výslednú veľkosť ale aj spôsob realizácie.

Tých existuje viacero. Najjednoduchšie je kúpiť si hotovú plastovú formu, prípadne nádobu a jednoducho ju osadiť do trávnika. Nakoniec už len postačí naplniť vodou a je to. O čosi zložitejšie je však svojpomocne vykopané jazierko. Obe alternatívy majú svoje výhody a nevýhody a to, ako celý projekt zrealizujete, si teda musíte premyslieť už vopred. Poďme sa na túto problematiku pozrieť o čosi bližšie.

Mobilné vs. vykopané jazierka

V jednoduchosti si opíšme výhody a nevýhody oboch typov jazierok. Začnime tými praktickejšími, mobilnými.

Majú predovšetkým tieto výhody:

sú praktickejšie a plastové modely sú k dispozícii v obchodoch
sú lacnejšie
je veľmi jednoduché ich osadiť na plochu
ľahko sa dajú čistiť a udržiavať

Automatické závlahy

Každá minca má však dve strany a aj takéto jazierka majú nevýhody:

ste limitovaní ponukou obchodov a tvarom nádoby/modelu
majú kratšiu životnosť, než vykopané jazierko
nie sú až také estetické a nezapadnú do každej záhradky
rybičky a niektoré rastliny preferujú skôr vykopané jazierka

Aké devízy majú „pravé“ jazierka? Sú to tieto:

viete si ich vykopať podľa seba a prispôsobiť terénu
vo väčšine prípadov sú krajšie a veľkolepejšie
dobre sa v nich majú aj rybičky, aj mnoho vodných rastlín
sú multifunkčné

Ani tu sa však nevyhneme nevýhodám, napríklad týmto:

sú nepochybne drahšie
ich realizácia je značne náročnejšia, časovo i materiálne
komplikovanejšie sa udržiavajú a čistia

Suma sumárum, každý si musí vybrať tú alternatívu, ktorá mu je bližšia. A zároveň musí byť vhodná na pozemok, na ktorom sa jazierko bude nachádzať. Do úvahy tiež treba brať jeho účel. Jedna pravda je však istá – pekne zrealizované jazierko je čerešničkou na torte každej záhrady.