Stretli ste sa už s termínom gabionový plot? Ak nie, v dnešnom blogusa vám ho pokúsime trochu priblížiť. A kto vie – možno niektorých z vás aj inšpirujeme k zmene.

Hneď na začiatok treba spomenúť, že tento typ oplotenia je jedným z tých drahších. Investícia sa však oplatí, pretože nejde o záležitosť na dva, päť ani desať rokov. Plot je tvorený z prírodného materiálu – z kameňov, ktoré sú buď ledabolo nasypané, alebo naopak, precízne poukladané do drôtenej pozinkovanej konštrukcie,nazývanej aj sieť či „klietka“.Dobre postavený gabionovýplot sa stáva vašoudlhoročnou oporou, ktoráplníi funkciu efektívnej protihlukovej bariéry. Takisto vás spoľahlivo ochráni pred vetrom a nechcenými pohľadmi okolia – a v neposlednom rade, vyzerá naozaj majestátne!Výška, tvar a farba sú len na vás, s plotom sa môžete dostatočne vyhrať a prípadne ho skombinovať i s inými materiálmi, napríklad s drevom či kovom

Samotný gabión je veľmi všestranný a tvorba plotov nie je ani zďaleka jeho jediným využitím. S jeho pomocou môžete vo vašej záhradke zmajstrovať hotové umelecké diela – napríklad stĺpiky, okrasné obrubníky, kvetináče, schodíky, oporné múry, steny na úpravu vodných tokov...používa sadokonca aj na stavbu mostných pilierov. Keďže kameňu neprekáža voda ani zmeny počasia, je ideálnymmateriálom, ktorý toho vydrží naozaj veľa.

Montáž oplotenia na kľúč

Na plot bez betónových základov vám postačí úradom ohlásiťlen drobnú stavbu, v prípade výkopov však užbude potrebné požiadať o stavebné povolenie. Vo všeobecnosti, tak ako pri každej stavbe, aj tento plot si dokážete postaviť svojpomocne – ak vám však záleží na tom, aby bolo všetko tak, ako má byť, odporúčame si na stavbu objednať skúsenú firmu.

Pre viac informácií nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať, radi vám pomôžeme s výberom materiálu i s montážou.