Jar už máme v plnom prúde. Vonku nám zatiaľ prevládajú príjemné teploty, ale každú chvíľku k nám prídu znova trópy. Niektorí ľudia ich milujú, niektorí nenávidia. Ale Vaša záhrada v tej dobe neuveriteľne trpí a preto sme sa rozhodli Vám pomôcť vybrať ten pravý spôsob, ako Vašu záhradu zavlažovať.

Ručné zavlažovanie

Pre mnoho ľudí je čas strávený na záhrade relaxom a záhradné práce sú príjemnou činnosťou. Ak patríte aj Vy medzi nich, určite Vás bude baviť zavlažovať trávnik ručne. Pri takomto spôsobe polievania Vám postačí ponorné či povrchové čerpadlo, ktoré dokáže vyvinúť tlak aspoň 3-4 bar, aby ste dokázali dostrieknuť so záhradnou hadicou aspoň pár metrov od seba.

Povrchové zavlažovanie

Na túto činnosť existuje neskutočne veľa pomocníkov, ktorí Vám dokážu ušetriť čas a manipulácia snimi je jednoduchá. Pri výbere správneho pomocníka si treba dobre prečítať manuál a vybrať tensprávny. Hlavným parametrom pri výbere by mal byť tlak a dĺžka pokrytia pri polievaní. Pri polievaný svojej záhrady týmto typom už budete ale potrebovať aj silnejšie čerpadlo na vodu. Čo určite viem, že obyčajná ponorka Vám s preklápacím zavlažovacom ani nepohne. Tak pozor nekupujte, aby Vaše čerpadlo dokázalo rozhýbať Vašich pomocníkov.

Automatické závlahy

Pri polievaní svojej záhrady s tymto typom už budete, ale potrebovať aj silnejšie čerpadlo na vodu. Čo určite viem že obyčajná ponorka Vám s preklápacím zavlažovačom ani nepohne. Tak pozorne kupujte, aby Vaše čerpadlo dokázalo rozhýbať vaších pomocníkov.

Automaticka závlaha

Tento spôsob zavlažovania je z hľadiska počiatočnej investície najdrahší aj časovo najnáročnejší na prvéspustenie. Ale potom Vám dokáže veľa času ušetriť a môžete ísť kľudne aj na dovolenku a nemusí Vámchodiť sused polievať trávnik. V ideálnom prípade by sa mala automatická závlaha zrealizovať predpokládkou trávnika. Všetky rozvodné rúry k zavlažovačom a prípadným odberným miestam sa zakopávajú do zeme. Výbera množstvo potrebných ostrekovačov na Vašu záhradu závisí hlavne od rozlohy a tvaru Vašej záhrady.

Výrobcov automatických zavlažovacích systémov je mnoho. My odporúčame značku Toro, s ktorou máme dlhoročné skúsenosti a množstvo naprojektovaných a zrealizovaných automatických závlahových systémov.