Idete búrať dom a chcete si vypočítať jeho váhu? Neviete prísť na ten správny postup, ako by ste dostali reálne výsledné číslo? Ako sme na našom blogu už veľa krát spomenuli, priemerná váha rodinného domu je okolo 300 ton.

Vymerať dom
Takže pokiaľ chcete vypočítať váhu domu, musíte najskôr celý dom premerať, nezabudnite zarátať ani hrúbku stien. Aby ste dosiahli istú rezervu v tonách – priečku, v ktorej sa vyskytuje nejaký otvor, započítajte ako plnú stenu. Po premeraní všetkých stien a pôdorysu si vypočítate, koľko máte metrov kubických odpadu.

Aký materiál bol použitý?
Ďalším krokom je určiť, z čoho je dom, ktorý idete búrať, postavený. Pri novších stavbách je použitý zvyčajne iba jeden druh stavebného materiálu, no pri starých domoch bolo použitých určite viacero materiálov. Starý dom je postavený zvyčajne z pálenej alebo nepálenej tehly, kameňa, porfixu. Ako sa hovorí - čo človek mal, to použil. V tomto prípade sa snažte zistiť, ktorý materiál sa pri stavbe domupoužil najviac.

Výpočet
Ak ste už zvládli predchádzajúce dva kroky tento posledný bude pre vás isto malina. Kubíky odpadu máte vypočítané, takže stačí už len vynásobiť podľa našej tabuľky nižšie a dostanete výslednú hmotnosť odpadu. Nezabudnite ešte pripočítať nejaké tony naviac - kvôli základom, ktoré nedokážete v tomto momente odmerať. Hrúbku základovej dosky rátajte pre istotu 0.3m – hrubšie dosky sú zvyčajne ojedinelé.

Búracie práce

Základná tabuľka:
Tehla: 1.8 t / m3
Betón 2.2t/m3

Vždy sa nájde nejaká legálna skládka v okolí, priemerná cena za stavebný odpad sa pohybuje už okolo 22€ za tonu odpadu.

Automatický výpočet
Alebo využite našu kalkulačku na adrese VáhaDomu.8R.sk
Ako vypočitať váhu domu