Čo by to bol za rodinný dom bez záhrady. Jedno s druhým idú predsa ruka v ruke. Pekne urobená záhradka je pýchou svojho majiteľa a nejeden sused iba ticho závidí. Nie každý sa však takou môže pochváliť. Dnes teda na túto tému.

Povieme si čosi o tom, ako si svojpomocne zrealizovať záhradu. Samozrejme, existujú aj iné alternatívy. Čoraz populárnejšie je dať si urobiť záhradu tzv. „na kľúč“, ale pre šikovného človeka nejde o to pravé, orechové.

Bez plánu ani na krok

V prvom rade je potrebné mať plán. Na ňom nesmie chýbať pôdorys pozemku, kde sa bude záhrada nachádzať. Takýto plán si buď vypracujete sami, využijete počítačový program, prípadne sa obrátite na odborníka. Profesionálny projekt sa zíde predovšetkým vtedy, keď je terén pozemku členitý, prípadne príliš rozsiahly, resp. atypický. Odborník si s tým však hravo poradí.

Ešte pred samotnou realizáciou záhrady si musíte premyslieť aj celkovú koncepciu. Robíte ju pre manželský pár, veľkú rodinu so psom, prípadne pre iný počet ľudí? Ako ju plánujete využívať – iba na občasný oddych, na pestovanie zeleniny, na pravidelné grilovačky? Práve odpovede na tieto otázky vám pomôžu dotiahnuť všetko do dokonalosti.

Čo teda v takom pláne nesmie chýbať? Poďme si vymenovať to najdôležitejšie. V prvom rade tam musia byť zakreslené vchody a východy z a do pozemku, ploty a plocha, ktorú bude pokrývať trávnik. Na pláne tak ostane priestor, ktorý využijete prakticky.

Pod tým myslíme výsadbu rastlín a kvetín, stavbu altánku prípadne posedu, alebo hoci aj výkop jazierka. Všetko si dopredu premyslite a polovicu práce tak máte hotovú.

Samotná realizácia je o to jednoduchšia, čím prepracovanejší máte plán. Ak sa ho budete poctivo držať, výsledná záhrada bude spĺňať vaše predstavy do posledného detailu.

Automatické závlahy

Samotná realizácia záhrady

Prvým krokom prác je vždy úprava terénu. Pri menšom pozemku si vystačíte aj s bežným náradím, pri rozsiahlejších plochách je dobré využiť pokročilejšiu techniku. O aké práce sa jedná? Zarovnávanie, rôzne výkopy, vrstvenie – záleží od toho, čo na danom mieste má byť. Jazierko bude potrebovať jamu, záhon zasa plochý terén.

V ďalšej fáze prichádzajú na rad rôzne chodníky a dlažby, štrkové plochy, prípadne ťahanie elektrických rozvodov, ktoré je potrebné vykonať hneď na začiatok. Tieto práce musia predchádzať výsadbe, inač by ju mohli narušiť a pokaziť tak celkový dojem zo záhradky.

Treťou v poradí je výsadba rastlín a kvetín. Už vopred musíte vedieť, čo na záhradke chcete mať. Vždy berte do úvahy podnebie a tomu prispôsobujte aj výber sadeníc. Presne vymedzte miesto na skalku, na ovocný/zeleninový záhon, na okrasné kvetiny, prípadne na stromy. Zaznačte si tiež to, koľko zaberú rozkvitnuté rastliny, zrelá jabloň a podobne. Zíde sa vám to pri poslednom kroku. Tým je realizácia ostatných prác – stavba altánku, miesta na grilovanie, umiestnenie sôch, prípadne ďalších okrás. Tie môžete, logicky, osadiť iba na miesto, ktoré nie je zarastené, ani cezeň neprechádza žiaden chodník.

Prajeme vám pri realizácii veľa šťastia!