Záhrada je, dá sa povedať, výkladnou skriňou rodinného domu. Do obývačky k vám vojde len ten, koho tam pustíte, avšak cez plot môže nazrieť hocikto. Ak chce človek urobiť dobrý dojem, mal by si na svojej záhrade dať záležať. To sa však ľahko povie, ale už o čosi náročnejšie realizuje.

Kľúčovým v tomto ohľade je kvalitný návrh záhrady. Je dôležité vopred si všetko premyslieť a naplánovať, zvážiť pre a proti a až potom sa pustiť do samotnej realizácie. Dnes si teda povieme čosi o tom, ako si správne navrhnúť záhradu.

Predpríprava – nultý krok

Čo je základom každého kvalitného plánu? Dobrá myšlienka. Tú je potrebné ceruzou previesť na papier, aby si človek vedel všetko predstaviť a rozprojektovať. Vaším prvým krokom by teda malo byť zmeranie pôdorysu pozemku, ktorý chcete využiť na záhradku. Nakreslite si na papier plánik, prípadne použite ľubovoľný softvér, ktorých je dnes neúrekom. Všetko zdokumentujte čo najpresnejšie, aby sa vám do nákresu lepšie projektovali vaše budúce predstavy o umiestnení jednotlivých „segmentov“ (rastliny, posed, pieskovisko a podobne). Nie je na škodu si daný pozemok tiež nafotiť, čo tiež pomáha pri plánovaní. Platí, že čím viac hláv, tým viac rozumu. Neváhajte sa teda poradiť s rodinou, susedmi, známymi.

Automatické závlahy

Čo zaznačiť do plánu?

V prvom rade si do plániku vyznačte rôzne východy a vchody na pozemok, do interiéru, do garáže a podobne. Aj im totiž budete musieť prispôsobiť koncepciu svojej záhrady. Zároveň si vyznačte ploty, ktoré lemujú váš pozemok. V tomto kroku musíte dbať aj na svetové strany, pretože nemá zmysel umiestniť napríklad teplomilné rastliny na miesto, kde je minimum slnečného žiarenia. Doslova si teda dajte záležať na tom, aby ste vedeli, kde je sever. Na úvod si rozplánujte, akú veľkú plochu bude zaberať trávnik. Následne si vyznačte rôzne chodníky, prípadne kde bude vydláždená plocha, príjazdová cesta a podobne. Zvyšné miesto, ktoré ostane, môžete využiť na rastliny, posed, jazierko, prípadne čokoľvek, čo vám napadne. A teraz prichádza tá zábavnejšia časť. Projektovanie jednotlivých „úžitkových“ častí záhradky.

Vybláznite sa do sýtosti

Tu sa kreativite medze nekladú. Ak máte konkrétne predstavy o tom, čo by na vašej záhradke nemalo chýbať, teraz je čas, aby tomu dali skutočnú podobu. Poďme si však zhrnúť niekoľko praktických rád. Veľmi dôležitou súčasťou záhrady sú, prirodzene, rastliny. Predtým než však začnete vysádzať kvetiny a stromy od výmyslu sveta by ste mali brať do úvahy dva dôležité faktory.