Výber rastlín do záhrady je veľmi dôležitý. Práve od tejto skutočnosti závisí to, či každé ráno vojdete do farebného kráľovstva, alebo do fádneho priestoru. Je teda nevyhnutné dať si záležať na tom, čo si na záhradke posadíte.

Ide o veľmi subjektívnu činnosť. Každý si zvolí také rastliny, aké mu vyhovujú, aké sa mu páčia. Nie je teda paušálny návod na to, ako postupovať. My vám však dnes prinášame zopár všeobecných tipov a veríme, že aspoň čiastočne vám tak výber uľahčíme. Príjemné čítanie.

Vône a farby

Tieto dva aspekty sú veľmi dôležité a často sú rozhodujúcimi faktormi pri výbere. Záhradka by totiž mala byť vábna na pohľad a zároveň voňavá. Práve kombináciou estetiky a arómy dodávate svojmu kráľovstvu pri dome osobitý charakter. Spomeňme ešte zopár všeobecných rád, na ktoré by ste mali brať ohľad, pred samotnou výsadbou rastlín. V prvom rade ide o nevyhnutnú voľnosť. Rastliny potrebujú priestor aby dokázali naplno zrealizovať svoj potenciál. Nie je teda dobré obmedzovať ich v raste, príliš ich tvarovať či zväzovať. Určite je potrebné myslieť aj na podnebné charakteristiky, nech vám rastliny vôbec vyrastú. Poďme ale teda na voňavé tipy. Tradičnými voľbami v tejto oblasti sú farebne rozmanité letničky, napríklad slnečnice, hrachory, astrovky, láskavce, askamietnice, nechtíky či slamienky. Voňavých rastlín je v ponuke špecializovaných predajní viac než dosť, každý si teda vyberie tú svoju, ktorá si získa čuchové bunky. Čo sa týka pestrofarebných kvetov, tie nepochybne dokážu skrášliť záhradu. Hovoríme napríklad o chryzantémach, astrách, sirôtkach, veternicách, ambrovníku či georgínach. Každá z týchto rastlín hýri farbami a nenútene dodávajú záhrade podmanivý charakter. Chybu neurobíte ani výberom echinacey, hlohyne či ploštničníka.

Automatické závlahy

Ovocie a zelenina

Niekto to rád pojme praktickejšie. Mať ovocný či zeleninový záhon je výbornou devízou, pretože doma vypestované chutí najlepšie. Bez debaty. Čo teda vysadiť vo svojej záhradke? Začnime ovocím, nech si trochu osladíme život. Drobné druhy ako ríbezle, egreše, maliny, černice či jahody sú v našich končinách štandardom. Malé zdravé plody potešia ako deti, tak dospelých. A nejedna návšteva sa bude pýtať, kde ste ich kúpili. Žiadne obchody, ale vlastná záhrada! Nezabúdajme ani na ovocné stromy a kry, aj keď tu už treba disponovať o čosi väčším pozemkom. Medzi nenáročné patria napríklad jablone, ale aj hrušky, marhule či čerešne. V žiadnej ovocnej záhradke by tiež nemali chýbať slivky, resp. ringloty. Zelenina je mimoriadne zdravá, bola by teda škoda, nedopestovať si ju svojpomocne. Bežnými zástupcami sú paradajky a papriky, ale v záhradkách často vídať aj špenát, kel či kaleráb. Medzi vďačné druhy zeleniny patria tiež jarná cibuľka, hrach siaty či reďkovka. Zemiaky a červená repa sú tiež nenáročné, dopestovať si ich dokáže teda aj začiatočník. A na záver nám ostáva už len popriať vám dobrú chuť!