Každý z nás v istom období svojho života rieši otázku bývania. Kúpiť byt, postaviť dom alebo ísť rovno do novostavby? Tak takýmito otázkami sa aj v tejto chvíli zaoberá nejeden z nás.

    Pripravili sme niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu zistiť v akom stave je váš dom a či je výhodnejšie ho rekonštruovať, alebo zbúrať a na jeho mieste postaviť nový, presne podľa vašich predstáv.


1. Preštudujte si legislatívu

    Staré zákony zanikli a do platnosti prišli nové, tam kde v minulosti dom stál vám to dnes už nemusia povoliť. Dôvodom môže rozmer pozemku, statika či prostredie. V takomto prípade je určite lepšie ponechať starý dom a uchýliť sa k rekonštrukcii, novostavbu by vám už totiž nemuseli povoliť.


2. Statika objektu

    Veľmi dôležitým faktorom je statický posudok, ten si celkom určite nechajte urobiť odborníkom, ktorý od základov posúdi súčasnú statiku objektu, ale aj náväznosť na objekty, napríklad pri radovej zástavbe.


>3. Stav hydroizolácie

    Skontrolujte či dom nie je navlhnutý. Vlhkosť, ktorá siaha do výšky poschodia je už zväčša nezvratná a je pravdepodobné, že sa jej nezbavíte ani po rekonštrukcii.4. Stav základov

    Určité smery trhlín v múroch v nadzemnej časti signalizujú závažnejšie porušenie objektu, ktoré nespraví samotné bandážovanie omietok a bude potrebné investovať do rozšírenia a prehĺbenia základov. Opäť sa odporúča konzultovať ďalší postup so statikom.


5. Faktor času

    Akonáhle uvidíme rôzne druhy muriva a prevlhnuté tehlové suterénové steny, je jasné, že čas sa na dome podpísal v značnej miere a bude lepšie ho zbúrať.


6. Výška a stav spodných miestností

    Mnoho starších domov je charakteristických nízkymi stropmi, myslite nato, že výška miestnosti by mala mať aspoň 2,5m. Overte si, že zvyšovanie stropu bude na danom mieste možné. Rovnako postupujte aj pokiaľ máte v pláne dom nadstavovať, steny musia byť dostatočne pevné aby ďalšiu záťaž vydržali.


7. Úroveň remeselného spracovania domu

    V minulosti mnoho ľudí nemalo dostatok peňazí na kvalitné stavebné materiály, stavalo sa preto z toho čo bolo práve dostupné a cenovo prijateľné. Postavenie domu trvalo častokrát dlhé roky a preto si nemôžeme byť istý ako dané materiály zvládnu rekonštrukciu. Opäť je dobré zhodnotiť stav materiálov použitých na stavbu a prípadné opravy domu, aby sme si boli istý, že dom rekonštrukciu zvládne.


8. Dispozičné riešenie domu

    Pri starých stavbách je potrebné počítať s tým, že veľkosť izieb a ich rozloženie nemusí byť úplne moderné a praktické. V novom dome si izby a ich rozloženie môžete naplánovať podľa seba.


9. Rozpočet

    Bežne býva rekonštrukcia rovnako drahá ako stavba nového domu. No rekonštruovať môžete aj postupne, niekoľko rokov, čím sa náklady rozložia a situácia môže byť finančne zvládnuteľnejšia. Istý fakt tu hrá aj prípadná historická či pamiatková hodnota domu. Pred samotným rozhodnutím je preto dobré urobiť si odhad pre rekonštrukciu a aj pre búranie a následnú stavbu nového objektu. Keď rozpočty porovnáte, možno budete mať hneď jasno.