Potrebujete zrezať strom?

Máte strom, ktorý už neplní svoj účel, znepríjemňuje Vám bývanie, alebo je dokonca chorý a ohrozuje Vaše obydlie? Prečítajte si pár rád a odporúčaní, čo v takom prípade treba robiť, aby ste si ešte viac „nezavarili“.

Nikto nerobí zrezávanie stromu s nadšením. Sú nielen nevyhnutné kvôli udržaniu kvalitného životného prostredia, ale sú pre nás často aj nositeľmi tých najkrajších spomienok z detstva. Roky sú súčasťou nášho života a berieme ich už ako samozrejmosť. A pritom im trvá veľmi dlho, kým sa stanú tým, čím sú. Vždy by sme sa mali snažiť strom najprv zachrániť, ale keď už to aj napriek našim opatreniam nejde, na rade je jeho zrezanie.

Ako postupovať?

Každý strom má svoju cenu a preto pri každom výrube stromu v intraviláne treba podať žiadosť na výrub na miestny úrad. Týka sa to najmä stromov, ktoré majú priemer väčší ako 15 cm. Každé mesto, obec, či dedina má však vo svojom Všeobecne záväznom nariadení vlastný parameter, ktorý sa meria vo výške 140 cm. Určuje sa tak priemer stromu, ktorý ešte môžete zrezať bez povolenia. Pokiaľ však patríte medzi tých, ktorí vlastnia strom väčších rozmerov, vaše kroky musia smerovať na miestny úrad kvôli vypísaniu žiadosti. Pokiaľ Vám úrad Vašu žiadosť schváli, musí ju vyvesiť na nástenku, aby sa k výrubu mohli vyjadriť aj ostatní obyvatelia mesta, ktorí by mohli mať s výrubom stromu problém. Pokiaľ ste neobdržali žiadnu námietku zo strany vašich susedov, či iných obyvateľov, môžete začať riešiť zrezanie stromu.

Kedy môžete zrezať strom

Pokiaľ Vás daný strom neohrozuje, máte povolenie zrezať ho len počas tzv. vegetačného kľudu. Ten trvá od 1.10. do 31.3. Pokiaľ toto obdobie premeškáte, musíte počkať na jeho opätovný začiatok.

Ak si trúfate, môžete si strom zhodiť sami. V tomto prípade máme pre Vás pár rád:

  • Strom vám najskôr začne padať tam, kde má najviac konárov a samozrejme tam, kde sú najhrubšie.
  • Strom nikdy nerežte pri veterných podmienkach
  • Záklin musí byť vyrezaný aspoň do 1/3 hrúbky stromu

Tieto rady však platia len vtedy, keď ste si naozaj istí, že máte dostatok priestoru na to, aby ste mohli strom zhodiť celý naraz. V prípade, že musíte strom zrezávať po častiach, odporúčame využiť služby skúsených odborníkov.

Koľko stojí zrezanie stromu od firmy?

Ceny za zrezanie stromu sa líšia. V prípade, že sa jedná o zrezanie stromu na jeden krát, ceny sa pohybujú v desiatkach eur. Ak však strom musí byť zrezaný po častiach, cena je vyššia. Zaplatiť môžete pár stoviek eur, ale pri veľmi komplikovanom zrezávaní môže celková suma presiahnuť aj 1 000€. Záleží od náročnosti práce, od okolitých podmienok ale aj od toho, čo všetko môže piliar počas práce zničiť. Tu vám poskytneme ďalšiu radu, a to HMOTNÚ ZODPOVEDNOSŤ. Predtým, ako začne objednaný piliar rezať strom, mali by ste mať podpísané prehlásenie o hmotnej zodpovednosti. Firmy poskytujúce profesionálne služby v oblasti rezania stromov Vám tlačivo donesú ešte predtým, ako začnú pracovať. Aj takto môžete spoznať naozaj spoľahlivú firmu a zamestnancov. Tie lacnejšie Vám práve kvôli hmotnej zodpovednosti môžu sľúbené zrezanie zrušiť.

Čo z odpadom?

Po zdarnom zrezaní Vášho stromu treba vyriešiť ešte jednu záležitosť- čo spraviť s drevom. Môžete ho buď spáliť v krbe alebo použiť kotol. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, môžete drevo darovať za odvoz. Treba však myslieť na to, že konáre nemôžete odviesť na bežnú skládku odpadu a preto musíte nájsť vo svojom okolí kompostáreň. Cena uskladnenia v kompostárni sa pohybuje okolo 20€ za tonu. K tomu musíte však prirátať aj prenájom nákladného auta, či kontajner za odvoz odpadu. Keďže sa všetkými potrebnými prostriedkami a vybavovaním náklady na likvidáciu odpadového dreva

Starší článokAko pracovať s azbestom
Novší článokPozor na podvodníkov
Komentáre (0)
Ešte nemáme k tejto téme žiadne komentáre.
Váš komentár