Rezanie betónových stien - panelov

Na Slovensku je veľké množstvo panelákov a betónových stavieb, ktoré neustále potrebujú vykonať rôzne zmeny do betónu. Či už ide o rekonštrukcie stavieb, alebo novostavby, stále je čo rezať, vŕtať a búrať.

Nie každá priečka v byte je nenosná

V rámci rekonštrukcie bytu sa často mení jeho dispozícia, ktorá je spojená s búraním priečok. Nech vás v panelákovom dome nezláka, len tak zbúrať priečku, pretože má hrúbku len 14 cm, prípadne do priečky vyrezať dvere. Prečo? Nuž, fakt, že priečka je hrubá len 14 cm je mätúci, ale v paneláku môže byť aj pri takejto hrúbke stena nosná. Nemusí sa síce hneď nič stať, ale v budúcnosti sa môžu prejaviť následky narušenia statiky, zvlášť, ak bude takýchto zásahov v bytovom dome viac. Môžu sa objavovať trhliny, konštrukcia sa začne pohybovať a v najhoršom prípade sa môže aj zrútiť.

Musím volať statika?

Pri vyrezaní nového otvoru do panelu je vždy potrebné poradiť sa so statikom, ktorý dokáže zodpovedne určiť, ktorý panel je nosný a ktorý nie. V panelových domoch sa nachádzajú panely s dvoma hrúbkami. Na nosných paneloch ležia stropy a stužujúce panely zabezpečujú stabilitu domu. Ak ide o zásah do nosnej konštrukcie potrebujete statický výpočet a stavebné povolenie. Pri rezaní otvoru do deliacej priečky postačí ohlásenie na stavebnom úrade.

Ako začať?

Otvory sa do panelu reže, napríklad diamantovým kotúčom s chladením a odsávaním (husqaura k 3000 vac). Otvor treba vyrezávať po menších kusoch, pretože pád veľkých a ťažkých kusov môže poškodiť stropné panely. Vyrezané kusy treba ukladať pri stene, nie v strede izby, pretože stropy bytov sú počítané na zaťaženie 150 kg/m2.

Netrúfate si? Zavolajte odborníkov

Ak si neviete poradiť s riešením pri rekonštrukcii, Firma na rezanie panelov je schopná poradiť ako to máte správne urobiť, aby ste nepoškodili konštrukciu obvodových, či nosných stien. Vždy pri zmene dispozície alebo zmene projektu potrebujete odborným zásahom správne postupovať ,aby ste neurobili niečo, čo sa môže prejaviť popraskanými múrmi, alebo aj zlou statikou bytu, alebo celého panelového domu. K tomu Vám poslúži nielen náradie ale „niekto“ , kto tomu rozumie.

Starší článokAko postupovať pri búraní starého domu ?
Novší článokKoľko stojí zbúranie starého domu?
Komentáre (1)
Robert Pavlik - rezanie panelu

Robert Pavlik - rezanie panelu

Odpovedať

nevahajte, kontaktujte nas na vyrezanie panelu. Rychlo, kvalitne. www.rezanie-panelu.eu

Váš komentár