Výkop základov pod rodinný dom

Ak si dáte spraviť základovú dosku na kľúč od stavebnej firmy, na cenovej ponuke určite uvidíte naozaj veľkú sumu. V bratislavskom kraji sa totiž priemerná cena pohybuje od 60€ do 80€ za m2 vrátane materiálu. Preto Vás určite napadlo, spraviť základovú dosku svojpomocne. Prečítajte si pár rád, ktoré Vám v tom môžu pomôcť.

1. Geodet

Na začiatku musíte mať spravený projekt na základovú dosku. Veľmi dôležitým krokom, ktorý odporúčame nevynechať, je vymeranie pozemku od geodeta. V tomto prípade odporúčame priveľmi nehľadieť na cenu. Vhodné je mať napríklad miestneho geodeta, ktorý dobre pozná miestnu situáciu a určite Vám poradí a uľahčí pár vecí. Pri príležitosti vymerania pozemku Vám odporúčame využiť geodeta aj na vymeranie základov. Nevymeriavajte si základy sami pomocou metra. Môže sa veľmi ľahko stať, že vám dom pôjde do kríža. Keď Vám geodet vymeria presné miesto výkopu, vyznačte ho vápnom alebo sprejom, aby strojník vedel, kde presne má kopať.

2. Nivelák

Veľmi dôležitou súčasťou práce na základovej doske je nivelák, ktorý patrí medzi najpresnejšie meracie prístroje na stavbe. Určite ho nemá nikto z vás len tak pohodený doma. Budete si ho musieť zohnať. V tomto prípade Vám vyslovene neodporúčame vlastný nivelák kupovať, aj keby Vám ho niekto ponúkal za dobrú cenu s tvrdením, že meria presne. Odporúčame Vám požičať si nivelák, ktorý vás vyjde okolo 40€ na deň. Potrebovať ho budete možno niekoľko dní. Záležať bude na Vašej šikovnosti. Odhadujeme však, že dlhšie ako 4 dni ho využívať nebudete. Pokiaľ Vás stále máta myšlienka si vlastný nivelák kúpiť, určite nehľadajte v lacných kúskoch. Profesionálny nivelák stojí minimálne 2500€. Na tieto niveláky sa však môžete spoľahnúť, lebo výrobcovia ručia za maximálnu odchýlku 1cm na 10m. Na meranie poznáme aj inú techniku, ktorú ľudovo voláme „kríže“, je však komplikovanejšia a preto sa jej budeme venovať v samostatnom článku.

3. Výkopová zem

Skôr ako začnete výkopové práce, musíte si rozmyslieť, kam pôjde Vaša výkopová zem. Jednou možnosťou je odviezť zem na skládku, kde Vám ju určite zoberú. Budete však za ňu musieť zaplatiť skládke poplatok za uskladnenie. Okrem toho však budete musieť zaplatiť napríklad aj poplatky za prenájom nákladného auta na prevoz zeme, ktoré sú rátané v hodinovej sadzbe. Preto považujeme túto alternatívu za nákladnejšiu. Druhým spôsobom, ako využiť výkopovú zem je vyrovnať s ňou nerovný terén Vášho pozemku. Časť z nej môžete použiť aj pri tvorbe bazénu z DT tvárnic. Vyriešite tak viacero problémov a nákladov v jednom.

4. Bager

Na výkopové práce sa používa bager. Náklady na prenájom bagru sa pohybujú v hodnote cca 35€ bDPH za hodinu. Strojník Vám vykope základy pre DT tvárnice podľa označených miest, ktoré správne vymeral geodet (bod 1).

5. Elektrika, voda, kanalizácia a hromozvod

Nezabudnite- je veľmi dôležité umiestniť do základov hromozvod a PEN kábel, s ktorým pomôžu elektrikári. Vodári zasa musia do základov umiestniť chráničku na vodu a kanalizáciu. Kvôli zime a mrazom musia byť chráničky vždy umiestnené minimálne 80 cm pod úrovňou terénu, nakoľko táto vrstva zeme už nezamŕza. S presným umiestnením Vám však poradia remeselníci, ktorí vám elektriku či vodu budú robiť. Pokiaľ máte všetky náležitosti ujasnené, môžete začať debniť, umiestniť chráničky a prvýkrát objednať betón.

6. Betón

Vo Vašom okolí je určite viac ako jedna betonáreň. Oplatí sa vybrať takú, ktorá je v okruhu 20km, nakoľko nie je zárukou, že najbližšia betonáreň Vám dá aj dobrú cenu. Betón B30 sa pohybuje v cene okolo 60€ za m3 . Pri každej betonáži Vám najväčšie náklady vytvorí betón pumpa. Ceny za betón pumpu sa v bratislavskom kraji pohybujú od 80€ do 300€ za hodinu v závislosti od veľkosti. Pri základoch na priemerný dom s rozlohou 150m2 budete potrebovať betón pumpu približne 3 hodiny. Pri výbere správnej betón pumpy dbajte hlavne na elektrické káble. Nezabudnite, že betón pumpa musí byť pri tlačení betónu v rovine. Pomôcť sa dá patkami, ale sú limitované tým, aby domiešavače dočiahli do koša na betón pumpe. So všetkým by Vám mal pomôcť zodpovedný vedúci, ktorý bude určite prítomný. Betón pumpa nedokáže vytlačiť všetok betón. V jej koši zostane približne 0,5m3 betónu, ktorý Vám vylejú na vhodné miesto a Vy budete musieť zvyšný betón vynosiť v táčkach. Pri betonáži základov je vhodné mať pri sebe už predtým spomínaný nivelák, aby ste dali základy do roviny a hlavne do rovnakej výšky. Ak robíte bazén, na konci práce nezabudnite použiť roxory.

7. DT tvárnice

Pri zakladaní DT tvárnic do výkopov si určite zavolajte geodeta. Vymeria, kam presne máte DT tvárnice ukladať. Viacerí geodeti ponúkajú všetky vymerania okolo stavby v jednom balíku služieb. V tomto momente máte ešte poslednú šancu na úpravy. Môžete zmeniť pár priečok, alebo vymeniť kúpeľňu s WC a naopak. Prichádza totiž na rad vodár, ktorý Vám urobí odpady a vodu pretiahne cez základy. V prípade, že chcete ťahať kábel do hlavného rozvádzača pod betónom, je ten správny čas na privolanie elektrikára, lebo sa následne zalejú tvárnice betónom. Kľudne môžete použiť betón pumpu, ale musíte sa uistiť, že má vhodný nadstavec na túto prácu.

8. Bazén

Po zaliatí DT tvárnic musíte zaviezť bazén. Niektorí ľudia využívajú výkopovú zem (bod 3) a na povrch dávajú makadam 0,4. Práve makadam sa dostane do roviny lepšie ako zem. Podľa vyhlášky STN sa musí každých 20cm zhutniť podklad s vibračnou doskou. Poslednou vecou je naviazať železo podľa projektu.

9. Deka

Na finálnu deku odporúčame zavolať murárov, ktorí Vám ju stiahnu do relatívnej roviny. Pokiaľ Vaša deka nie je úplne rovná, nič sa nedeje. Na ňu totiž pôjde poter, ktorý ju dostane do úplnej roviny. Deka, ktorá má 150m2 by Vás mala svojpomocne vyjsť do 7000€. Je to však len orientačná cena, ktorá závisí od rôznych faktorov, napríklad aj od prístupu na váš pozemok.

Starší článokKoľko stoji zbúranie domu od nás?
Novší článokBúranie domu ZADARMO
Komentáre (0)
Ešte nemáme k tejto téme žiadne komentáre.
Váš komentár