Záhrada je pýchou nejedného majiteľa rodinného domu. Ide v podstate o akúsi vizitku, ktorá je neustále na očiach susedom a okoloidúcim. Je teda potrebné dať si na nej záležať, poctivo ju skrášľovať a pravidelne sa o ňu starať.

Dnes vám prinášame 10 tipov, ako pridať do vašej záhradky to čosi „extra“, čím ju posuniete zase o jeden kvalitatívny level vyššie. Tak poďme na to.

1. Jazierko

Ak na záhradke ešte nemáte jazierko a máte dosť veľký pozemok, určite by ste nad touto alternatívou mali porozmýšľať. Je viacero spôsobov, ako tento projekt zrealizovať. Môžete si napríklad kúpiť hotový plastový model, vhodne ho umiestniť, obsypať zeminou a naliať. Prípadne si môžete vybrať náročnejšiu cestu (ale s lepšou odmenou na konci) a jazierko si svojpomocne vykopať. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek variant, určite urobíte dobre.

2. Štýlový posed

Záhrada nemusí len pekne vyzerať, môže byť aj ideálnym miestom na oddych. K tomuto účelu pomôže elegantný posed. Projekt môžete poňať jednoducho a umiestniť si na záhradu zopár stoličiek so stolom, alebo ísť ambicióznou cestou a vysypať si napríklad kruhový priestor štrkom, postaviť štýlový múrik a už len vyložiť nohy. Kreativite sa medze nekladú

3. Netradičné ozdoby

Nemusíte sa držať tradícií a dať si na záhradu kvantum sôch, len aby ste na nej mali nejaké štýlové dekorácie. Kreatívni jedinci sa dokážu vyblázniť napríklad aj s takou pneumatikou, z ktorej sa dá urobiť kvetináč, prípadne si na záhradke postaviť maličký drevený domček, ako pre liliputánov. Keď sa chce, tak sa dá.

4. Kútik pre deti

Záhrada je ideálnym miestom na trávenie voľného času, predovšetkým pre deti. Vždy ide o lepšiu alternatívu k počítaču a hernej konzole. Postavte si teda na záhradke pieskovisko, hojdačky či preliezky.

5. Domáca úroda

Znie to možno ako samozrejmosť, vysadiť si na záhradke zeleninu a ovocie, avšak veľa ľudí preferuje čisto kvetinový vizuál. Robia však chybu, pretože svojpomocne dopestované paradajky, hrach, slivky či maliny chutia vynikajúco.

6. Chodníčky

Záhrada to nemusí byť len trávnik a kvetinový záhon. Osaďte si na svoj pozemok pekné chodníky z plochých kameňov a celý priestor dostane hneď ten správny šmrnc.

7. Ohnisko či gril

S letom, ale i jarou či jeseňou, sú nerozlučne spojené rôzne gurmánske aktivity na záhrade. Logickou voľbou teda je vybudovať si na svojom pozemku priestor napríklad na ohnisko, prípadne grilovačku. A hneď sa stanete hviezdou záhradných párty!

8. Nástenné umývadlo

Toto riešenie v sebe kombinuje praktickosť a estetiku. Pekné kamenné nástenné umývadlo je šikovným spôsobom, ako sa schladiť v horúci letný deň, prípadne umyť po prácach v záhone. Nehovoriac o tom, že to štýlovo vyzerá a nejeden sused vám ho bude závidieť.

9. Fontánka

Z podobného súdka ako jazierko je aj záhradná fontánka. Ide už o čosi náročnejšie zrealizovateľný projekt, nič však nie je nemožné. Nie je ťažké nájsť odborníkov, ktorý vám ochotne fontánku navrhnú, prípadne rovno zhotovia. A vy tak máte krásne miesto na relax počas horúcich letných dní.

10. Mini ihrisko

Myslíme aj na športuchytivých. Ak máte o čosi väčšiu záhradku, prečo si na nej nepostaviť mini ihrisko (hoci aj pieskové), kde viete niečo urobiť aj pre svoje zdravie? Futbal, volejbal, prípadne len také neurčité loptové hry – využitie sa určite nájde.

Automatické závlahy